Italia <United Kingdom France Espańa Romānia Polska Albania Pilipinas

Ju jeni tė moshės? Pastaj pėr t'u bėrė njė donator ju lutemi na kontaktoni duke plotėsuar tė dhėnat kėtė adresėn e internetit: www.fratresfucecchio.it/

Fratres ėshtė veēanėrisht i vėmendshėm pėr shėndetin e dhuruesit, njė parakusht thelbėsor pėr cilėsinė e dhurimit. Donacioni nuk ėshtė vetėm duke i dhėnė tė tjerėve, por edhe tė japė vetes njė mėnyrė tė shėndetshme tė jetės.

Ajo tha se, nė lidhje me nevojat e ndryshme terapeutike, ka, nė pėrputhje me rregulloret pėrkatėse [DM mars 3, 2005], lloje tė ndryshme tė dhurimit, tė cilat janė nė shėnjestėr nė varėsi tė cilėn pjesė tė gjakut ėshtė dhurojė mė e pėrshtatshme ose e dėshirueshme.
                       Dhurimi i gjakut Whole
I gjithė gjaku i jo mė shumė se 10 minuta zgjat pėr njė vėllim prej 450 ml mė shumė ose mė pak 10%. Pėr kėtė lloj tė donacioni ju duhet tė shpejt pėr tė paktėn tetė orė dhe njė intervali kohor nė mes tė njė donacioni dhe tė tjera, tė paktėn 3 muaj pėr burrat dhe pėr gratė nė menopauzė, 6 muaj pėr gratė e moshės riprodhuese . Pas njė donacion tė gjakut i nėnshtrohet njė tė pėrpunimit, thirrje centrifugimit, e cila ka pėr qėllim ndarjen e komponenteve individuale tė gjakut. Nė kėtė mėnyrė plazma, qelizat e kuqe tė gjakut dhe qelizat e bardha tė gjakut me trombocitet rrjedhin nė tre qese tė veēanta, tė lidhura me njėri-tjetrin, tė gatshėm pėr t'u pėrdorur vetėm kryer ekzaminimet e nevojshme pėr tė garantuar sigurinė.

Me njė donacion tė vetėm, pra, bėhet e mundur pėr tė ndihmuar tre njerėz tė ndryshėm pėr tė cilat ju duhet vetėm njė komponent tė gjakut.

                                   Dhurimi plazma
Ėshtė e mundur, nga pėrdorimi i tha pajisjeve "separators qelizave", tė marra nga dhuruesi vetėm njė pjesė e gjakut, atė tė cilin ka mė shumė nevojė (pėr shembull, vetėm plazma), duke i dhėnė atė pėrsėri elementet e tjera tė njėjtėn kohė. Aktualisht, pėr fat tė keq, pėr nevojat e vetėm plazma Italy varet nga jashtė pėr rreth 70%, me njė rritje tė shpenzimeve dhe gjithashtu rrezik. Plazma donatorėve ka tė njėjtat karakteristika fizike tė atyre qė dhurojnė gjak tė gjithė, me ndryshimin qė ju mund tė bėni dhuratė plazma pėr Apheresis edhe pas vetėm 15 ditė, qė nga plazma rigjenerohet shumė shpejt, dhe me normat e hemoglobinės poshtė ato qė kėrkohen pėr tė dhuruar gjak tėrė. Plasmapheresis, megjithatė, kėrkon pajisje tė veēantė, ju mund tė bėjė tė mundur vetėm nė disa qendra, dhe zgjat rreth 30 minuta.
           Dhurimi shumėfish i komponentėve tė gjakut
Teknologjia moderne gjithashtu mundėson donacione tė shumta nėpėrmjet ndarėsit celularė qė mbledhin njė ose mė shumė komponentė tė gjakut nga njė donator i vetėm. Eritroplasmaferesi ėshtė donacioni i qelizave tė kuqe tė gjakut dhe plazma; grumbullimi i qelizave tė kuqe tė gjakut dhe trombocitet, megjithatė, ėshtė quajtur eritropiastrinoaferesi; plasmapiastrinoaferesi ėshtė donacioni tė plazmės dhe trombocitet.